تلگرام

اینستاگرام

تور
راز جزایر سلیمان در اقیانوسیه!

راز جزایر سلیمان در اقیانوسیه!

//

 • جزایر سلیمان
  آیا می دانید جزیره ها هر جای دنیا که باشند جزء اسرارآمیز ترین نقاط کره زمین هستند؟ راز این اسرار آمیز بودن چیست؟ وچه رازی در سکوت و خلوت این جزیره ها وجود دارد که این جزیره ها را تا این حد مرموز کرده است؟ جزیره ها هر جای دنیا که باشند یک نقطه آرامش بخش و پر از جذابیت برای سکونت یا سفری چند روزه هستند.
  یکی از این نقاط دل انگیز و جذاب که رفتن به آنجا و گشتن در آن پر از هیجان است و جزء سرزمین های جالب و پر جاذبه برای گردشگری است جزایر سلیمان است که در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. این جزیره زیبا و شگفت انگیز که یکی از مکان های مورد علاقه هر گردشگری است شاید خیلی شناخته شده نباشد بنابراین امروز به جزایر سلیمان می رویم از عجایب و زیبایی های آن حرف می زنیم.

 

 • معرفی جزایر سلیمان
  راز جزایر سلیمان چیست؟ چه چیز این جزیره را مرموز و اسرار آمیز کرده است؟ جزایر سلیمان کجاست؟ آیا گنجی در آن نهفته است؟ آیا گنج معروف سلیمان را می توان در این جزیره مرموز پیدا کرد؟
  قاره اقیانوسیه یکی از قاره‌های جالب دنیا است که خیلی از جزیره‌های کوچک و بزرگ اقیانوس آرام در آن قرار دارد. این جزیره های کوچک و بزرگ و پراکنده از نظر نژاد شناسی ومردم شناسی و قوم‌ شناسی دارای اهمیت است و سه گروه قومی را در بر می گیرد. یکی پلی‌ نزی دیگری ملانزی و قومی دیگر که میکرونزی است.
  قسمتی از پلی‌نزی جزیره نیوزلند است و گینه نو هم قسمتی از ملانزی است و کشور استرالیا که آن هم جزء قاره اقیانوسیه است. البته شبه جزیرهٔ مالایا هم قسمت دیگری از اقیانوسیه است. نکته مهم اینکه اقیانوسیه کم‌ جمعیت ‌ترین قاره جهان است البته بعد از قارهٔ جنوبگان و همچنین کوچک‌ ترین قاره جهان از نظر مساحت قسمت های خشک است. اقیانوسیه یکی از هشت بومگاه  کره زمین است.

 

 • آب و هوای جزایر سلیمان
  جزایر سلیمان کشوری است که در اقیانوس آرام قرار دارد و بیشتر از ۹۹۰ جزیره در آن وجود دارد. پایتخت آن هونیارا است. این جزیره زیبا از صدها  جزیره بزرگ و کوچک درست شده که مهم ترین جزیره های آن نیو جورجیا، گوادال کانال، مالایتا و سان کریستوبال است.
  این کشور خاطره انگیز و زیبا از جزایر آتشفشانی و کوهستانی سلیمان که از شش جزیره اصلی و صد ها جزیره کوچک دیگر به وجود آمده، بلندترین قسمت آن قله با ارتفاع ۲۴۴۷ متر است و نام آن ماکاراکومبورو است. وضعیت آب و هوای این جزیره پر رمز و رازو پر گنج استوایی است و در ماه های نوامبر تا آوریل بارندگی در آن به وفور دیده می شود و دما در این ماه ها بالا است.

 

 • وجه تسمیه جزایر سلیمان
  این جزایر برای اولین بار یک دریانورد اسپانیایی، معروف به آلوارو دی مندانا دی نیرا در سال ۱۵۶۸ به آن جا رسید و این جزیره را کشف کرد. اما این یک کشف ساده ی یک جزیره نبود. او یک روز که داشت در جزیره قدم می زد و جزیره را می گشت در دهانه رود خانه ای به نام ماتانیکو مقداری قابل توجهی طلا پیدا کرد و باور داشت که گنج بزرگی پیدا کرده و به خیال خودش به گنج‌های حضرت سلیمان رسیده به خاطر همین به این جزایر نام جزایر سلیمان را داد.

 

 • ساکنان اولیه جزایر سلیمان
  ساکنان این جزیره پر رمزو راز پیش از سال ۱۸۹۳ به صورت نیروی کار در مزرعه های جزایر اقیانوس آرام مشغول به کاربودند و استثمار می‌شدند. در سال ۱۹۴۲ که این جزیره بوسیله امپراتوری ژاپن اشغال شد جنگ های سخت و شدیدی در این جزیره به وجود آمد که یکی از آن ها نبرد بزرگی بود که بر سر جزیره گودال کانال اتفاق افتاد و بعد از این جنگ این کشور استقلال خودش را اعلام کرد.
  جزایر سلیمان که در قرن ۱۹ میلادی به وسیله انگلیس اشغال شده بود در جنگ جهانی دوم هم ژاپن این جزیره را اشغال کرد و همین مساله سبب شد این جزایر پر گنج برای ژاپن و ایالات متحده آمریکا به میدان جنگ تبدیل شود. بعد از همه این جنگ ها و درگیری ها بود که در سال ۱۹۷۶ این جزیره استقلالش را اعلام کرد و یک حکومت مردمی در این کشور به وجود آمد.
  حدود شصت درصد از مردم این کشور باسواد هستند و قسمتی از دانشگاه ساوت پاسیفیک در این جزیره زیبا قرار دارد. اقتصاد این جزیره از همه بیشتر بر پایه صادرات الوار و چوب است. این جزیره جزء کشورهای مشترک ‌المنافع است. حدود یک سوم نیروی کار جزایر سلیمان کار اصلی شان کشاورزی است و مشغول به زراعت می باشند و از این راه روزگار می گذرانند.
  تهیه و تولید الوار صنعت مهم این کشور است که پایه اقتصاد آن به حساب می آید. اما نارگیل، مغز نارگیل و کاکائو هم از این کشور به دیگر نقاط دنیا صادر می شود. به طور کلی صادرات جزیره سلیمان شامل نارگیل، روغن خرما، الوار، ماهی و البسه است که به چند کشور از جمله چین  کره جنوبی، ژاپن تایلند، ایتالیا و فیلیپین این مواد صادر می شود و محصولاتی که به این کشوروارد می شود مثل غذا، سوخت، کالاهای تولید شده، دستگاه‌ها و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهایی مثل نیوزیلند، استرالیا، سنگاپور، ژاپن،فیجی و پاپوآ گینه نو است.
  تولید ناخالص داخلی در این کشور ۹۴۸ میلیون دلار است. ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۵ درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. مذهب مردم این جزیره انگلیکن، کاتولیک رومی و مسیحی کلیساهای دیگر هستند.
  زبان رسمی مردم این جزیره انگلیسی است اما فقط یک یا دو درصد از اهل جزیره به این زبان حرف می زنند. ۹۴ درصد از جمعیت این جزیره مرموز از نژاد ملانزیایی هستند. احزاب فعال در این جزیره حزب متحد جزایر سلیمان و حزب اتحاد خلق است. نرخ تورم در جزیره سلیمان  ۶٫۳ درصد است. نکته قابل توجه اینکه این جزیره هیچ ارتش و نیروی نظامی را ندارد.

 

ایالت های مهم جزایر سلیمان

 •  ناحیهٔ پایتخت مرکز آن هونیارا است
 • کانال گودال که مرکز آن هونیارا است
 • مالایتا که مرکز آن آئوکی است
 • ایالت غربی که مرکز آن گیزو است
 • ایزابل که مرکز آن بوالا است
 • جزایر مرکزی که مرکز آن تولاگی است
 • ماکیرا که مرکز آن کیرا کیرا است
 • تموتو که مرکز آن سانتاکروز است