تلگرام

اینستاگرام

تور
قزوین، شهری زیبا در همین نزدیکی

قزوین، شهری زیبا در همین نزدیکی

//

داستان سفر یکروزه ما به قزوین برای نوروز سال 96 است و در آستانه سال جدید شاید بتونه راهنمای کوچکی در گشت و گذارهای نوروزی باشه. مخصوصا برای دوستان تهرانی و کرجی که مسافرت چندروزه نمیرن اما دلشون یه مسافرت یکروزه میخواد!

اول مختصری در مورد شهر قزوین بگم: شاه طهماسب صفوی به علت نزدیکی تبریز به مرزهای عثمانی و آسیب‌پذیر بودن این شهر و نیز دور بودن از خراسان و هجوم مداوم ازبکان به ایران پایتخت را به قزوین انتقال داد وبه مدت ۵۷ سال قزوین پایتخت ایران بود و به همین دلیل دارای اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری هست.  قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف خط پارسی می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد. فاصله تهران تا قزوین تقریبا دو ساعت و دمای هوای قزوین از تهران خنک تر هستش.

ما با ماشین شخصی فاصله تهران تا قزوین رو  طی کردیم. در حالت عادی مسافت بین تهران و قزوین از طریق اتوبان تهران-کرج-قزوین 2 ساعت هستش که در ایام نوروز ما این مسافت رو 3 ساعته طی کردیم. به محض رسیدن به قزوین دنبال جایی برای صرف صبحانه بودیم که خود مردم خونگرم قزوین بهمون هلیم (حلیم) عبید زاکانی رو معرفی کردن. یه جای کوچیک که فقط هلیم دارن و با چای و نون سنگک داغ سرو میشد. قیمت هم اون موقع کیلویی 5500 بود. من تو این سفرنامه یکروزه آدرس های رستوران های خیلی خوبی که توسط مردم مهربون اونجا بهمون معرفی شد رو هم میذارم که اگه دوست داشتین امتحانش کنین راحت بهش برسین.

 

هلیم عبید زاکانی، خیابان آیت اله خامنه ای بعد از چهارراه بهشتی

بعد از خوردن صبحانه با کمک گوگل مپ به دیدن جاهای دیدنی رفتیم. خیلی خوبه که گوگل مپ انقدر نقشه کاملی داره و تقریبا با کمک اون میشه همه جارو گشت. نحوه کار با گوگل مپ رو هم که دیگه همه بلدن و فکر کنم نیاز به تکرار نباشه.

اولین جای دیدنی مهمترین بنای قزوین یعنی کاخ چهل ستون بود. عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی یکی از آثار مهم باقی مانده از دوره صفویه و تنها کوشک باقیمانده از مجموعه کاخ های سلتنطی روزگار شاه طهماسب هست. قدمت این کاخ قبل از چهل ستون اصفهان است و در زمانی که قزوین پایتخت بوده این کاخ به دستور شاه طهماسب ساخته میشه. این بنا بر اساس معماری ترکان در دو طبقه ساخته شده و مساحتی بیش از 500 متر مربع دارد. این مکان در حال حاضر به عنوان موزه قزوین مورد بهره برداری قرار می گیرد و طبقه بالای آن که موزه خوشنویسی است پنجره های ارسی بسیار زیبایی دارد.

طبقه پایین عمارت دارای حوض کوچک مرمری و دیوارها تماما گچ بری و نقاشی شده بود که متاسفانه از نقاشی ها چیزی باقی نمانده بود. و در اون لحظه که با خودم تجسم می کردم که این مکان واقعا چه شکلی بوده، حسرت خوردم که کاش در دست این سال ها نگهداری و مرمت بیشتر و بهتری انجام شده بود . مگه چی ما از کشورهای دیگه کمتره که سالیان سال کلیسایی مثل سیستین در رم کیفیت رنگ ها هم حفظ شده و تکون نخورده اما این آثار کم کم از بین رفتن. مطمئنم که هنرمندان و افراد تحصیل کرده ما در شاخه های مختلف کاملا می تونستن به این مهم بپردازن اما.... (جای خالی به اختیار خواننده!!!)