تلگرام

اینستاگرام

تور
کوه های رنگین کمانی از سراسر دنیا

کوه های رنگین کمانی از سراسر دنیا

//

دانکسیا لندفرمDanxia

یکی از بهترین نمونه های مناظر رنگارنگ در کوهستان دانکسیا و در استان گوآنگدونگ چین می باشد. در عرض میلیون ها سال این کوه های رنگین کمانی از نوارهای قرمز رنگ، سنگ های گچی و دیگر رسوبات رنگی شکل گرفته اند؛ فرم آنها به یک برش کیک لایه لایه شباهت دارد. در چین مخصوصا در بخش های جنوب شرقی و جنوب غربی بالغ بر 700 موقعیت شناسایی شده اند که در آنها چنین رنگ ها و لایه بندی های زیبایی به چشم می خورد. تمامی این موقعیت ها با نام واحد دانکسیا لندفرم شناخته می شوند.

کوه های هورنوکال Hornocal

کوه های هورنوکال یا Serranias del Hornocal در 25 کیلومتری هوماهوآکا، شمال غربی آرژانتین  قرار گرفته اند. رنگ های خارق العاده و تشکیلات V برعکسی که در اینجا دیده می شوند بخشی از ترکیبات سنگ آهکی به نام Yacoraite هستند که از پرو تا سالتا امتداد یافته و از میان بولیوی و کبرادا د هوماموآکا گذر کرده اند. جاده ای که به این مکان منتهی می شود؛ در ارتفاعی بالغ بر 4300 متر واقع شده و دسترسی به آن با اتوبوس امکان پذیر نیست و باید از خودروهای شخصی و کوچک تر استفاده نمود.

تپه ی هفت رنگ، پورمامارکا

در حدود 70 کیلومتری جنوب هوماهوآکا، یک تپه ی رنگین کمانی دیگر به نام Cerro de los Siete Colores یا تپه ی هفت رنگ وجود دارد که در نزدیکی دهکده ی کوچکی به نام پورمامارکا در شمال غربی آرژانتین واقع شده است. حدود هفتاد و پنج میلیون سال پیش، این تپه توسط فرایندهای زمین شناسی پیچیده ای تشکیل شد که طی آن حرکت رسوبات دریا، دریاچه و رودخانه به مرور باعث افزایش ارتفاع لایه های زمین گشت. اینگونه گفته می شود که امکان تشخیص هفت رنگ مختلف در این تپه فراهم است، اما بیشتر افراد تنها 4 رنگ را شناسایی می کنند. رنگ ها در وقت صبح بهتر دیده می شوند.

کوه اوسانگاته Ausangate

کوه اوسانگاته در حدود 100 کیلومتری جنوب شرقی کوزکو در کشور پرو قرار گرفته و به خاطر لایه های رنگارنگ قرمز، اخرایی و فیروزه ای آن را با نام کوه رنگین کمان یا Cerro Colorado می شناسند. این کوه در باور مردمان این منطقه مقدس بوده و آن را خدای کوزکو می دانند؛ ضمن اینکه شهروندان این منطقه، این مکان را عبادتگاه شناخته و نذورات خود را تقدیم آن می کنند. سالانه هزاران زائر کچوآ برای حضور در فستیوال بارش ستاره از کوه اوسانگاته بازدید می کنند.

تپه های رنگی اورگون Oregon

لایه های رنگی و نوارهای باریکی که تپه های رنگی اورگون را تشکیل می دهند، 35 میلیون سال پیش با لایه های خاکستر  آتشفشانی شکل گرفته اند، زمانی که اینجا بستر یک رودخانه بوده است. در طول زمان، لایه های خاکستر به همراه مواد معدنی مختلف، بهم فشرده شده و تبدیل به نوارهای رنگی متعددی شدند که امروز قابل مشاهده هستند. خاک سیاه نماینده ی نوعی زغال گیاهی می باشد که در طول فصل های سیلاب رشد داشته است. رنگ های قرمز و نارنجی نیز رسوبات آبرفتی هستند که در فصل های گرم و مرطوب تشکیل می شدند.

زمین هفت رنگ، موریس

زمین هفت رنگ، منطقه ی کوچکی نزدیک دهکده ی چامارل در کشور موریس است؛ این مکان محدوده ای نسبتا کوچک در حدود 7500 متر مربع است که از تل های ماسه ای در هفت رنگ مختلف (قرمز، قهوه ای، بنفش، سبز، آبی، ارغوانی و زرد) تشکیل شده است.

ماسه های این منطقه از تجزیه ی سنگ های آتشفشانی (بازالت) به خاک رس ایجاد شده اند که بعدها به وسیله ی هیدرولیزی کامل (تجزیه ی شیمیایی به مواد معدنی توسط آب) به فرالیتیک تغییر کردند. دو المان اصلی چنین خاکی، آهن و آلمینیوم است که در واقع رنگ های قرمز و آبی/ بنفش از آنها ناشی می شوند. تن های رنگی مختلفی که در این مکان دیده می شوند در واقع نتیجه ی خنک شدن سنگ های آتشفشانی ذوب شده در دماهای مختلف می باشند.

تراس های قرمز دونگچوآن Dongchuan

در حدود 250 کیلومتری شمال شرق کونمینگ (مرکز استان یون نان چین)، دونگچوآن یعنی یک منطقه ی روستایی دارای باابهت ترین زمین های قرمز دنیا قرار گرفته است. رنگ قرمز-قهوه ای این زمین ها که روی تراس های گسترده ای واقع شده اند ناشی از رسوباتی است که سرشار از مس و آهن هستند. در هوای گرم و مرطوب یون نان، این خاک فرایند اکسیداسیون را پشت سر گذاشته که منجر به تولید اکسید آهن شده، ماده ای که به صورت طبیعی قرمز رنگ است. این رسوبات در طول سالها در این منطقه جمع شده اند که نتیجه ی آن رنگ قرمز خارق العاده ی امروزی است. هر سال در فصل بهار که این منطقه برای کشاورزی شخم زده می شود، تعداد زیادی بازدیدکننده و عکاس به اینجا می آیند تا از زمینی که به رنگ سرخ تازه ای درآمده دیدن کنند، زمینی که منتظر رویش گیاهان سبز است. این خاک های قرمز رنگ در کنار جوهای سبز و گندم های طلایی که پس زمینه ی آسمان آبی را پشت خود دارند، یکی از غنی ترین پالت های رنگی هستند که به ندرت می توان در طبیعت شاهد آن بود.